Folklor

25-lecie działalności ?Bieniowianek?

Na terenie województwa lubuskiego działa ponad 150 grup śpiewaczych i zespołów ludowych. Wiele z nich powstawało z potrzeby chwili, ponieważ trzeba było np. przygotować program artystyczny na miejscową imprezę czy przyśpiewki dożynkowe. I jak to często bywa, coś co miało być bytem jednorazowym, stawało się bytem wieloletnim. Podobnie było z zespołem ?Bieniowianki?. Co prawda w latach 80-tych działał w Bieniowie zespół śpiewaczy ?Chór Żeński Bez Kapeli?, którego kierownikiem muzycznym był Stanisław Kozaczyński, ale po kilku latach zawiesił swoją działalność.
W 1994 roku na bazie członkiń ?Chóru? oraz KGW powstaje nowy zespół śpiewaczy. Zespół debiutuje 23.10.1994 r. podczas ?Dożynek Ziemniaczanych ? Święta Zbiorów?, początkowo panie występują jak zespół KGW, później przyjmują nazwę ?Bieniowianki?.
Początkowo zespół występował w składzie: Anna Adach, Genowefa Artymowicz, Jadwiga Bednarz (kierownik zespołu), Franciszka Braszak, Michalina Czekała, Barbara Kochanowska, Zdzisława Kozubska, Urszula Markulak, Nela Stadnik oraz Ewa Żak.
Z czasem do składu zespołu dołączyły: Teresa Chomont, Jolanta Czaińska, Maria Domaradzka, Barbara Jabłońska, Franciszka Januszewska, Eugenia Jeremicz, Teresa Kowalczewska, Teresa Mastalerz, Teresa Romańczuk, Danuta Umińska i Małgorzata Warcholińska.
W roku 2000 kierownikiem zespołu zostaje Teresa Kowalczewska. Do 2005 r. zespołowi akompaniował, nieżyjący już, Stanisław Domaradzki, który grał na akordeonie.
Od sierpnia 2005 r. do roku 2012 z zespołem współpracował Henryk Romanowski. Od 2012 roku zespołowi akompaniuje Leszek Baworowski.
Obecnie zespół występuje w składzie: Anna Adach, Stanisław Adach, Jolanta Czaińska, Michalina Czekała, Anna Fillinger, Teresa Kowalczewska, Janina Kujawska, Zdzisława Kuros, Olga Kutyła, Maria Seidelt.
15 czerwca w sali świetlicy wiejskiej w Bieniowie spotkali się byli i obecni członkowie zespołu, przyjaciele, władze samorządowe i przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów. Okazją był jubileusz 25-lecia działalności zespołu ?Bieniowianki?. Były podziękowania, życzenia i jubileuszowy tort. Część artystyczną wypełnił mini recital Magdaleny Bronieckiej oraz prezentacje zespołów: ?Jutrzenka? z Olbrachtowa, ?Bieniowianki? z Bieniowa oraz ?Bobrzanki? z Nowogrodu Bobrzańskiego.

Podczas jubileuszowej imprezy była prowadzona zbiórka na wsparcie leczenia Eliasza Dziarkowskiego z pod żarskiego Łazu. Uzbierano 405,00 zł. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.