Folklor

Festiwal w Kamieniu Pomorskim

Na scenie ustawionej w pobliżu kamieńskiej mariny przez dwa upalne dni królowała ludowa muzyka.
XXII Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna odbył się w dniach 28 ? 29 lipca br. Jak co roku wzięły w nim udział zespoły z województwa lubuskiego.
Definicja współczesnej kultury ludowej nie jest do końca usystematyzowana i w zasadzie dotyczy zjawisk kulturowych na terenach północnej i zachodniej Polski. Naukowcy badają te zjawiska, ale jak sami przyznają, badań powinno być więcej i powinny być bardziej dogłębne. Przerwanie ciągłości kulturowej na tych ziemiach sprawiło, że wszystko trzeba było budować od nowa. Co prawda przesiedleńcy przywieźli na te ziemie swoją tradycyjną kulturę, ale wobec wielkiej różnorodności wzorców, trzeba było wypracować własne, zaakceptowane przez mieszkańców poszczególnych miejscowości, czy regionów.
Dwadzieścia dwie edycje festiwalu udowodniły, że powoli wyłaniają się zarysy kanonu współczesnej kultury ludowej. Dotyczy to zarówno strojów, jak i utworów, które są wykonywane. Niektóre stroje już na trwałe są kojarzone z konkretnymi miejscowościami, czy regionami. Niektóre utwory znajdują się w repertuarze wielu zespołów, dając nadzieję na to, że nie zostaną zapomniane. Jest już grono twórców, którzy tworzą nową muzykę lub nowe teksty. Powstają autorskie śpiewniki. Kultura ludowa na tych terenach już okrzepła, teraz musi zyskać swoje indywidualne oblicze.
Prezentacji takich zjawisk służy festiwal w Kamieniu Pomorskim. Twórczość patrona festiwalu, Jana Iwaszczyszyna, z pewnością możemy już zaliczyć do tradycyjnej kultury tych ziem.
Na festiwalowej scenie zaprezentowało się 22 zespołów i 3 solistów. Każdy z wykonawców miał zaprezentować jeden utwór tradycyjny i dwa współczesne. Koncerty festiwalowe prowadzili: Lidia Dziobak i Tomasz Ostach. Gościnnie wystąpił zespół ?Drzewiczanie? z Kostrzyna nad Odrą, zdobywca Grand Prix w ubiegłorocznej edycji festiwalu.
Jury w składzie: Kazimierz Miler ? przewodniczący, Bogdan Matławski, Donat Linkowski i Valerii Burianenko po wysłuchaniu wszystkich uczestników postanowiło przyznać:
w kategorii zespoły śpiewacze a?capella
I miejsce ? zespołowi ?Tarnowianki? z Tarnowa
II miejsce ? zespołowi ?Wesoła Gromada? z Mirostowic Górnych
III miejsce ? nie przyznano
wyróżnienie otrzymał zespół ?Perły ? Sumsiodki? z Siedlca
w kategorii zespoły śpiewacze z instrumentem akustycznym i z towarzyszeniem kapeli
I miejsce ? zespołowi ?Stawnianki? ze Stawna
II miejsce ? zespołowi ?Swojacy? z Sitna
III miejsce ? zespołom: ?Stepniczanie? ze Stepnicy i ?Dąbrowszczanka? z Dąbrówki Wielkopolskiej
w kategorii zespoły śpiewacze z instrumentem elektronicznym
I miejsce ? zespołowi ?Kargowiacy? z Kargowej
II miejsce ? zespołowi ?Relax? z Kamienia Pomorskiego
III miejsce ? nie przyznano
wyróżnienie otrzymały zespoły: ?Canto? z Kamienia Wielkiego i ?Karolinki? z Grabika
w kategorii kapele instrumentalno-śpiewacze
I miejsce ? Kapela Swaty z Będzina
II miejsce ? nie przyznano
III miejsce ? nie przyznano
wyróżnienie otrzymała Kapela Tadka z Kostrzyna nad Odrą
w kategorii solistów
I miejsce ? Anna Dorosińska z Goleniowa
II miejsce ? Ryszard Jan Zagórski z Nowogardu
III miejsce ? nie przyznano
wyróżnienie otrzymała Waleria Szkwarek z Nowego Waliszowa
w kategorii zespoły dziecięce
II miejsce ? zespołowi ?Rezonans? z Nietkowa
Wyróżniono także dwóch akordeonistów: Piotra Piętkę i Anatolija Koguta.
Grand Prix XXII Festiwalu zdobył zespół ?Cantores? z Witnicy.
Pierwszy dzień zakończyła biesiada przy muzyce uczestników festiwalu. Drugi dzień wypełnił korowód zespołów, który przeszedł ulicami miasta, wręczenie nagród i koncert galowy laureatów festiwalu.

Zespół „Cantores” – zdobywcy Grand Prix

Inne z sekcji 

FolkoLove – program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze realizowało pilotażowy program wsparcia zespołów ludowych i grup śpiewaczych, który obejmował trzy powiaty: żarski, żagański oraz krośnieński.

X Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej

Organizatorem festiwalu jest Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych „Śpiewajmy Razem”, działające na terenie gminy wiejskiej Żary.