Dziennikarze

IN MEMORIAM

We wtorek, 2 października, zmarła redaktor Józefa Kozaczyńska-Apenit.

Urodziła się 26 czerwca 1927 roku w Brześciu nad Bugiem. Jej ojciec był dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej (zginął w 1939 roku). Do Zielonej Góry przyjechała w roku 1953 ze Szczecina, gdzie pracowała w redakcji ?Głosu Szczecińskiego? i została członkinią zespołu redakcyjnego ?Gazety Zielonogórskiej?. Był to czas kształtowania się tego dziennika, w którym to procesie red. Józefa Kozaczyńska miała znaczący udział.
W roku 1959 poproszono Ją o zasilenie zespołu redakcyjnego młodej, niedawno uruchomionej rozgłośni Polskiego Radia. Zgodziła się i pracowała w radiu aż do emerytury. Pełniła w nim wiele ważnych dla programu funkcji: Kierownika Redakcji Ekonomicznej i Społecznej a następnie Kierownika Redakcji Publicystyki i Reportażu. Opiekowała się także dziennikarską młodzieżą. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieliła się z adeptami dziennikarstwa i początkującymi dziennikarzami. Wpajała im zasadę, że dziennikarstwo to nie jest praca lecz służba społeczeństwu, a podstawową powinnością dziennikarza jest zachowanie niezależności i dążenie do poznania i ukazania prawdy. Przekonywała, że ta zasada obowiązuje dziennikarza niezależnie od tego, w jakim systemie ideologicznym czy politycznym przyszło mu pracować.
Od początku swojej dziennikarskiej pracy red. Józefa Kozaczyńska-Apenit była bardzo aktywną członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich a następnie Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W mediach zielonogórskich przepracowała łącznie 29 lat. Po przejściu w roku 1982 na emeryturę nie zrezygnowała z przynależności do SDRP i jako członkini Lubuskiego Oddziału nadal chętnie dzieliła się swoim doświadczeniem z członkami Stowarzyszenia. W czerwcu minionego roku świętowaliśmy Jej dziewięćdziesiąte urodziny.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 6 października, na starym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze o godz. 11:30

Inne z sekcji 

Rozstrzygnięto I Konkurs na Młodzieżowego Dziennikarza Roku

Rozstrzygnięto I Konkurs na Młodzieżowego Dziennikarza Roku Województwa Lubuskiego.

Spotkanie opłatkowe w lubuskim oddziale SDRP

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Magia Świąt polega także na tym, że więcej czasu spędzamy z bliskimi i znajomymi. To czas dzielenia się opłatkiem, składania sobie życzeń, wzajemnych odwiedzin.